ΠΟΨ-ΠΑΣ ΓΑΛΑΤΣΙ 4-0

ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ SITE WWW.ERASITEXNES.GR

Πιάνοντας ένα εκπληκτικό πρώτο 20λεπτο, όπου και έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, ο ΠΟΨ επικράτησε πολύ εύκολα επί του Γαλατσίου με 4-0, έχοντας σε πολύ μεγάλη μέρα τον Κέφη που πέτυχε τρία γκολ.

Ετσι, έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ το Γαλάτσι δε λέει να σηκώσει κεφάλι και πατρα μένει με μόλις ένα βαθμό και χωρίς νίκη στην τελευταία θέση.

Στην πρώτη φάση του αγώνα ο ΠΟΨ άνοιξε το σκορ με τον Κέφη να ανοίγει το σκορ μόλις στο 5’ με πλασέ μετά γρήγορη αντεπίθεση και εξαιρετική μπαλιά του Λεοντίου στο κενό χώρο. Στο 13’ ο ΠΟΨ έκανε το 2-0 όταν ο Κοντός έβγαλε στον κενό χώρο τον Λαμπρίδη που μπήκε στην πειοχή πλάσαρε τον τερματοφύλακα που απέκρουσε με τα πόδια, ο Λαμπρίδης κέρδισε και πάλι τη μπάλα και πάσαρε παράλληλα προς Κοντό και πάλι και αυτός στον Κέφη που απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ, αλλά ο σκόρερ καλυπτόταν από αμυντικό.

Στο 15’ νέα γρήγορη αντεπίθεση του ΠΟΨ, όπου μετά από όμορφο συναδυασμό Λεοντίου, Παπαδόπουλου, Κέφη ο τλευταίος βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή και νίκησε για τρίτη φορά τον γκολκίπερ πετυχαίνοτας χατ τρικ. Στο 19’ από το ύψος της μεγάλης περιοχή ο Λαμπρίδης πέτυχε το τελικό 4-0. Στο 45’ το Γαλάτσι έκανε την πιο σημαντική του φάση με τον Ραπάι να αδειάζει δυο αμυντικούς να σουτάρει προς το Γάμα της εστίας του Χρανιώτη ο οποίος όμως έκανε σπουδαία απόκρουση και την έβγαλε κόρνερ.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και το 4-0 έμεινε σαν τελικό σκορ.

ΠΟΨ: Χρανιώτης, Καραγιάννης (77′ Φουκούλης), Καπάνταης, Κούρτι, Παπαδόπουλος, Μπραχιμλάρι, Λαμπρίδης (84′ Ρουφαγάλας), Μαραβελάκης, Κοντός (46′ Αρτσάνος), Λεοντίου (69′ Πρωτοψάλτης), Κέφης.